nbspb;nbspb;nbspb;
benim yolum dünyanin daha taze bir algilanmasinin yaratimina dogrudur.
kinodelia
sinema
akademi
politika
arşiv
dostlar
sahaf
fotograf
müzik
bellek
.net
e-ileti

uzak ülke

[düşünceler]
.

 kinodelia-sinema
Benim yolum dünyanın daha taze bir algılanmasının yaratımına doğrudur.


Pasolini Üzerine Bir Analiz Denemesi:
Şahinler ve Serçeler


Bu filmi analiz etmek gibi bir iddiamız yok tabii ki. Bizim yapabileceğimiz ancak bazı noktalara ve filmi izlerken dikkatimizi çeken şeylere değinmek olabilir ancak. Barthes'ın ve daha birçok göstergebilimcinin de film üzerinde çalışmış olduklarını belirtmek bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzu kanıtlar niteliktedir.

"Sine-Gözler ve Ajitasyon Trenleri"

Sinemanın, edebiyatın ve tiyatronun altını oymasına karşı çıkmıyoruz, sinemanın, bilginin her dalında kullanılmasını bütünüyle onaylıyoruz, ama bu işlevleri aksesuar olarak, sinemanın ikincil branşları olarak tanımlıyoruz. Asıl ve gerekli olan şey: dünyanın film yoluyla deneysel bir keşfi. Dolayısıyla kameranın sine-göz gibi, uzayı kaplayan görsel olgular kaosunun keşfi için insan gözünden daha mükemmel olarak kullanılmasını hareket noktası olarak alıyoruz.

"Sinemanın Doğuşu" (vertov)

28 Aralık 1895’te Paris Grand Café’de Lumiére Kardeşler’in yaptığı film gösterimi, sinemanın doğuşu olarak kabul edilir. İlk yıllarında panayırlarda eğlencelik olarak gösterilen ve bu özelliği üzerinden ticerileştirilen sinema, hızlı teknik ve kuramsal ilerlemenin açtığı yolda bir eğlence sektörü olmaktan sıyrılarak görsel sanatlar arasındaki sarsılmaz yerine oturdu.

"Train de Vie" (vertov)

Naziler’den kaçan Yahudiler komik olabilir mi? Radu Mihaileanu’nun son filmi “Yaşam Treni” (Train De Vie) birçok kesimin bu soru etrafında tartıştığı bir film. Film, 1941’de nazi faşizminden sahte bir sürgün treniyle Filistin (Kutsal Toprak)’e kaçan bir Yahudi köyü’nün başından geçenleri anlatıyor. Üslup anlamında “Hayat Güzeldir”le ciddi benzerlikler taşıdığı da bir gerçek...

bağlantılar...
premiere magazine

twenty four frames per second

animation journal

bright lights film journal

film feature forum

images:a journal of film and popular culture

metronome

cinema studies

film and history

millenium film journal


kinodelia

kinodelia-sinema
diğer yazılar...

"Paskaljevic'in Otobüsü ve Kusturica"


kinodelia'da siz de yazın .